01 Nisan 2014

Güç Birliği

Güç birliği adına Belediye Başkanı adaylarına çekilmeleri için psikolojik baskı yapılmasını doğru bulmuyorum. Söz konusu koca bir teşkilat ve beğensenizde beğenmesenizde ölse başka partiye oy vermeyecek kemik bir kitle var. 

Yani onlar aday olmasa başkaları olur; ve belli orandaki oylarını yine alırlar. Bu durumda yani 2014 Yerel Seçimler'de eğer korkulan popülerlikleri sebebiyle CHP'den ya da MHP'den "oy çalmaları" ise, ki öyle, burada sonucu belirleyecek olan yine "biz" oluyoruz demektir. Vermezsiniz oy olur biter.


Güç birliğini kurumlar değil halk yapmalıdır.


Sonuçta çalıp çırpanlar, savaş çığırtkanları ve Allah ile aldatanlar ya da örgüt ile korkutanlar dışında herkesin yaşadığımız bu güzel ülke için güzel hayalleri var. Kimseyi kırmayalım, kimseye gönül koymayalım.

28 Mart 2014'de yukarıdaki satırları yazmıştım...

Yerel seçimler geldi ve geçti hala sayımlar devam ediyor. 
Bir çok tartışma ve maalesef çatışma da...

Şimdi oturup 2009 - 2014 karşılaştırmalı tablosuna baktığınızda görüyorum da İstanbul ve Ankara'da MHP seçmeni güç birliğine destek vermiş görünüyor... 

Artvin'de MHP 2009'da 3.43 iken 13.68'e çıkmış ve aportta bekleyen AKP 8 puan farkla şehri CHP'den almış! Tabii benzer bir olayı CHP Balıkesir'de MHP'ye yapmış ve AKP Balıkesir'i almış. MHP, CHP'ye en büyük desteği Çanakkale'de 15 puanla vermiş görünüyor mesela...

MHP'nin AKP'ye kaptırdığı Kastamonu'ya gelirsek CHP'nin kalelerinden Sinop'la komşu olmasına rağmen CHP hiç bir zaman şehirde çok etkili olamamıştı.  2009'a oranla baktığımda CHP 8.61'den 7.15'e 1 puan gerilemiş, MHP 4 puan kaybederken AKP 8 puan artırmış! Hadi 4 MHP'den, 1 CHP'den almış olsa geri kalan 3 puan nereden geldi bilinmez... Bu arada bu sonuçların hizmet sebepli olabileceğinide kesinlikle göz ardı etmemek gerekir. Bölgede yaşamadığım için söylediklerim atıp tutmaktan ileri gidemeyecek biliyorum :) 

Sadede gelirsek güç birliği çağrıları Anadolu'nun genelinde pek karşılık bulmamış gibi görünüyor. Bana göre en büyük sebebi oradaki dengeler. Malum aileler, akrabalıklar önemli rol oynuyor... 

Hepsi bir yana bence bu seçimlere İstanbul Belediye Başkanı adayı olupta CHP'nin oylarını bölmekle suçlanan HDP'li Sırrı Süreyya Önder Ankara'da oy kullanarak vurdu.

Bu da benim nacizane değerlendirmem...